چاپ
ارسال به دوست

انجام بیش از 90 مورد تست مالئین برای تشخیص بیماری مشمشه در کهگیلویه وبویراحمد

معاون سلامت دامپزشکی استان از انجام بیش از 90 مورد تست مالئین برای تشخیص بیماری مشمشه در باشگاه‌ها و واحد‌های پرورش اسب این استان طی سال‌جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، دکتر امید جمشیدی ، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد  با اشاره به نظارت مستمر بهداشتی دامپزشکی بر فعالیت باشگاه‌ها و واحد‌های پرورش اسب در استان، بیان کرد: در باشگاه‌های مذکور برنامه تست، شناسایی دام آلوده و حذف دام مبتلا به بیماری خطرناک مشمشه انجام می‌شود.

وی مشمشه را یک بیماری باکتریایی مسری و خطرناک مشترک بین انسان و دام عنوان کرد و افزود: این بیماری اغلب سبب ابتلای تک سمی‌ها می‌شود و بسیار کشنده بوده و اهمیت بالایی در جمعیت تک‌سمیان برخوردار است.

دکتر جمشیدی در مورد راه‌های انتقال بیماری از حیوان آلوده نیز، گفت: بیماری مذکور از طریق تماس مستقیم با حیوانات آلوده و یا تماس با بافت‌های دام مبتلا به انسان منتقل می‌شود.

معاون سلامت دامپزشکی استان با بیان اینکه کارشناسان دامپزشکی نظارت‌های مستمری بر فعالیت باشگاه‌های پرورش اسب در استان دارند، تصریح کرد: از اسب‌های این باشگاه‌ها تست مالئین گرفته می‌شود و در صورت مثبت بودن جواب تست حیوان بیمار معدوم می‌شود.

این مسؤول همچنین از انجام بیش از 90 مورد  تست مالئین به منظور تشخیص بیماری مشمشه در باشگاه‌های پرورش اسب طی سال‌جاری خبر داد و تصریح کرد: پس از انجام تست‌های لازم برای این بیماری  خوشبختانه مورد مثبتی مشاهده نگردید.

وی با تصریح اینکه بیماری مشمشه واکسن و روش پیشگیری از راه ایمن‌سازی ندارد،بیان  کرد: رعایت بهداشت در واحد‌های پرورش اسب، خرید اسب‌هایی که دارای گواهی بهداشتی هستند، رعایت شرایط بهداشتی‌– قرنطینه‌ای در حمل و نقل، انجام مستمر تست مالئين و جلوگیری از رفت و آمد‌های غیر‌ضروری از مهمترین روش‌های مهار این بیماری است.

دکتر جمشیدی یادآور شد: در حال حاضر تمام اسب‌هایی که توسط کارشناسان سازمان دامپزشکی مورد تست مالئین قرار می‌گیرند واجد برگه گواهی سلامت مدت‌دار هستند که در آن چگونگی سلامت دام کاملا مشخص شده است.

معاون سلامت دامپزشکی استان گفت : کهگیلویه وبویراحمد دارای دو باشگاه اسب سواری و 7 مرکز پرورش اسب با جمعیتی بالغ بر 200 راس اسب می باشد که پیش بینی میشود تا پایان سال تمامی اسب های موجود در این مراکز تحت پوشش تست های مالئین بمنظور ردیابی و پایش بیماری مشمشه قرار گیرند.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٧٧٤٣/
  • ٠٨:٤٨ - 1399/09/02/
  • تعداد بازدید: 54
کلید واژه ها

خروج