• 1398/01/25 - 13:28
  • تعداد بازدید : 757
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

۲۶ توصیه سازمان دامپزشکی کشور به زنبورداران

سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه‌ای جهت پیشگیری و کنترل عوامل بیماری‌زا برای زنبورستانهای کشور، توصیه های مراقبتی لازم با توجه به شرایط اقلیمی سه ماهه نخست سال 1398 خورشیدی را صادر کرد

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، با توجه به اهمیت بهداشت زنبورستانها، مراقبت از کندوها، سلامت و بهداشت زنبوران، عدم استفاده خود سرانه از آنتی بیوتیکها و دیگر داروها در مبارزه با آفات و بیماریها، نحوه برداشت عسل و .... رعایت هشدارهای 26 گانه ذیل که دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای طیور،زنبورعسل و کرم ابریشم توصیه کرده به زنبورداران توصیه می‌شود.

1- زنبورداران نقش مهمی در محافظت از زنبوران عسل خودشان و همچنین کل صنعت زنبورداری  در مقابله با تهدیدات بیولوژیکی دارند.  

2- شما زندگی خود و صنعت زنبورداری را با نادیده گرفتن بهداشت زنبورستان در معرض خطر قرار می‌دهید.

3- با شرکت در کلاسهای آموزشی از تهدیدات بهداشتی آگاهی یابید.

4- مطمئن شوید که تمام زنبورها (کارگر و نر و ملکه) از منابع قابل اعتماد، عاری از بیماری و ترجیحا تایید شده و دارای سوابق خوب در واردات، تامین می‌شوند .

5- اجرا و تاکید بر موارد بهداشتی، از ورود، ایجاد و جابجایی بیماریها به داخل کندو جلوگیری می‌کند.

6- کارگران، بازدیدکنندگان، وسایل نقلیه و تجهیزات می‌توانند عوامل بیماریزا را پخش کنند.

7- با افزایش مراقبت از کندوها، سلامت و بهداشت زنبوران را به طور مرتب چک کنید. دانستن عملکرد کندوها و زنبورهای عسل، به شناسایی بروز بیماریهای جدید و غیر معمول کمک خواهد کرد.

8- ثبت بازدیدها و سوابق عملیات انجام شده در زنبورستان را انجام و بایگانی نمایید.

9- بیماری‌ها می‌توانند به سرعت افزایش یابند، مراقبت دائمی برای شناسایی زودهنگام بیماریهای زنبوران عسل ضروری است.

10- عدم استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها و دیگر داروها در مبارزه با آفات و بیماریهای مختلف

11- احترام و آگاهی از قوانین و مقررات ایجاد شده توسط ارگانها و تشکل‌های مربوطه  برای حفاظت از صنعت زنبورداری الزامی است .

12- در صورت شک به بیماری جدید آن را بلافاصله به اداره دامپزشکی گزارش کنید.

13- فروردین ماه بهترین زمان برای تعویض ملکه است و زنبورها، ملکه تازه را تقریبا بدون دردسر قبول می‌کنند.

14- از باز کردن بی‌جهت کندوها خودداری نمائید. تنها زمانی کندو را باز کنید که واقعا لازم باشد.

15- با دقت در سوراخ پرواز می‌توانید از وضع داخلی کندو آگاه شوید. مثلا هرگاه زنبورها شهد و به ویژه گرده گل به کندو حمل کنند؛ در این حال جمعیت هم ملکه دارد و هم تخم و لارو. بنابراین همه چیز در داخل کندو حالت عادی دارد و جای نگرانی نیست.

16- مواظب سمپاشی نابهنگام شکوفه های درختان میوه باشید. به باغداران آموزش و اطلاع رسانی شود که تنها در ۱۰ تا ۱۵ روزی که درختان میوه شکوفه دارند سمپاشی نکنند یا دست کم قواعد سمپاشی را رعایت نمایند.

17- اردیبهشت ماه زمان بچه دادن جمعیتها در اغلب نقاط کشور است. جمعیتها معمولا پس از پایان گل درختان اقاقیا بچه دادن را شروع می‌نمایند. از تمام عواملی که مانع بچه‌دادن بی رویه می‌گردند، استفاده باید کرد.

18-  به‌دلیل فراوانی گرده گل در ماه اردیبهشت زنبورهای جوان می‌توانند گرفتار یبوست گردند.

19- روی کندوهائی که جمعیت آنها قوی هستند( ۹ تا ۱۰ قاب پر از زنبور دارند) اتاق عسل یا طبقه دوم ( یک طبقه یا نیم طبقه ) بگذارید.

20- از برداشت عسل‌های نارس خودداری کنید، چون ترش می‌شوند.

21-  در برداشت محصول عسل بهتر است از اکستراکتور استفاده شود. برداشت عسل با دست غیر‌بهداشتی است.

22- از فروش عسل با موم به هر طریق خودداری شود.

23- جمعیت‌های ضعیف را با گذاشتن قابهائی از کندوهای دیگر که لاروهای سربسته دارند، ولی بدون زنبورهائی که رویشان نشسته اند تقویت کنید.

24- گرما یا سرمای بیش از حد تحمل‌، بارندگی پیوسته و زیاد‌، هوای ابری در بیشتر اوقات سال یا فصل مورد نظر‌، بادهای شدید‌، هوای شرجی یا هوای غالباً مه آلود‌، افزایش یا کاهش ناگهانی درجه حرارت هوا و آلودگی غیرتحمل هوا ممکن است زنبور‌داری را با ضرر و تلفات زیاد همراه می‌نماید‌.

25- از استقرار زنبورستان‌ها در سواحل دریا یا رودخانه جلوگیری شود.

26- در شرایطی که بیماری‌های مسری در زنبورستان‌های همسایه شما وجود دارد، حداقل فاصله لازم در هر منطقه، ۶ کیلومتر است‌

  • گروه خبری : اخبار شهرستان,اخبار شهرستان ها,اخبار شهرستان بویراحمد,اخبار شهرستان دنا,اخبار شهرستان باشت,اخبار شهرستان لنده,اخبار شهرستان گچساران,اخبار شهرستان کهگیلویه,اخبار شهرستان بهمئی,اخبار شهرستان چرام,اطلاعیه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 8760
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید