• 1400/02/04 - 08:14
  • تعداد بازدید : 27
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
24 آوریل ( 4 اردیبهشت ) :

روز جهانی دامپزشکی گرامی باد

شعار روزجهانی سال 2021 باعنوان پاسخ و نقش دامپزشکان در بحران کرونا نامگذاری شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، انجمن جهانی دامپزشکی شنبه آخر ماه آوریل را به عنوان روز جهانی دامپزشکی تعیین کرد که هدف از این کار ، تبیین جایگاه دامپزشکی در تامین سلامت انسان و دام و ایجاد هم اندیشی در سراسر جهان بوده تا به چاره جدیدی در زمینه نگرانی‌های جامعه  بین‌الملل در زمینه سلامت انسان و دام بپردازند. دامپزشکی در دنیای امروز جایی ‌ست که مهر به حیوانات، به دانش پیوند می‌‌خورد و سلامتی برای مظلوم‌ ترین عضو این کره ی خاک را تضمین می‌‌کند. شاید نگرانی برای بهزیستی و رفاه حیوانات هیشه وجود داشته است اما آنجا که با دانش پزشکی‌ همراه شده مفهومی‌ تازه یافته است. اینکه هر سال چند حیوان از مرگ نجات می‌یابند، برای پیشگیری از بیماریهای گوناگون واکسینه می‌‌شوند، برای در امان بودنشان عقیم می‌‌شوند عدد هایی بسیار بزرگ است، اما آنچه اهمیت دارد توجه این رشته به درد نکشیدن، رنج نبردن و استرس نداشتن حیواناتی ‌ست که زبان شکوه ندارند.

دامپزشکی در فرهنگ و تاریخ ما ایرانیان به دوره ی ساسانی برمی‌ گردد، و از آن روزگار همواره مورد توجه و اهمیت بوده است. اما آنچه امروز این رشته را از هر دوره ی دیگری در این سرزمین بیشتر بها و ارزش بخشیده است کمک دانش دامپزشکی ست که در نجات و حمایت از حیوانات بی‌پناه کوشا هستند. بی‌ کمک این گروه نجات و حمایت ناممکن و بی‌فایده است.

شعار پاسخ و نقش دامپزشکان در بحران کرونا در سال 2021 توسط انجمن جهانی دامپزشکی مبین نقش و ماموریت های دامپزشکی در بحران های همه گیری بخوبی آشکار و مبراست چرا که تجربیات این قشر از جامعه در بحران های بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان می تواند به کمک جوامع بشری آمده و در کنار کادر بهداشت و درمان بر این مهمان ناخوانده فائق آید.

Related Posts

  • گروه خبری : اخبار شهرستان ها,اخبار شهرستان بویراحمد,اخبار شهرستان دنا,اخبار شهرستان باشت,اخبار شهرستان لنده,اخبار شهرستان گچساران,اخبار شهرستان کهگیلویه,اخبار شهرستان بهمئی,اخبار شهرستان چرام,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 273304
کلمات کلیدی
فرشاد حیدری

فرشاد حیدری

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید