• 1401/03/31 - 07:30
  • تعداد بازدید : 43
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در راستای طرح کنترل و پیشگیری از تب کریمه کنگو صورت گرفت :

اجرای طرح سمپاشی و ضدعفونی کشتارگاه های دام کهگیلویه وبویراحمد

معاون سلامت دامپزشکی استان گفت: با توجه به شروع فصل گرما و مساعد شدن شرایط جهت تکثیر و ازدیاد کنه و سایر حشرات موذی، طرح سمپاشی کامل محوطه و تاسیسات کشتارگاه های دام استان آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، دکتر امید جمشیدی ، معاون سلامت دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد با اعلام این خبر افزود : هدف از عملیات  سمپاشی و ضدعفونی کشتارگاه ها ،  صیانت از سرمایه دامی استان، جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام به ویژه تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو و پیشگیری از تبعات مخرب اقتصادی بیماری های انگلی است.

وی افزود: در طی عملیات سمپاشی طیف وسیعی از انگل‌های خارجی که به عنوان عامل و یا ناقل عوامل بیماریزای انسان و دام عمل می‌کنند، از بین می‌روند و در سمپاشی های مداوم از میزان این بیماری ها به میزان قابل توجهی کاسته می شود .

معاون سلامت دامپزشکی استان  با اشاره به تاثیرات سوء انگل ها بر روی دام گفت: انگل های خارجی علاوه بر تاثیر مستقیم بر روی دام، از طریق خونخواری و ایجاد خارش، منجر به ریزش پشم و مو، کاهش کیفیت پوست و چرم تولیدی و ایجاد استرس و کاهش وزن دام‌ها می‌شود.

دکتر جمشیدی  با بیان این که می‌توان با کنترل انگل‌های خارجی دام، چرخه انتقال آن به انسان را محدود کرد، ادامه داد: این انگل‌ها می‌توانند ناقل بیماری‌های مهم عفونی و انگلی برای دام و انسان باشند که مهمترین این بیماری‌ها، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) است.

وی از سمپاشی و ضدعفونی همه کشتارگاه های دام استان طی هفته جاری خبر داد و گفت :  در راستای نظارت همه جانبه و مستمر بر بهداشت کشتارگاه دام و به منظور کاهش جمعیت حشرات موذی و عوامل خطرآفرین بیولوژیک که سلامت کارکنان کشتارگاه و همچنین سلامت گوشت استحصالی را به مخاطره  می افکند، این عملیات به صورت هفتگی و در روزهای تعطیل مورد سمپاشی موثر قرار خواهند گرفت .

معاون سلامت دامپزشکی استان  از برگزاری کلاس های آموزشی ویژه کارکنان شاغل در کشتارگاه های دام استان بمنظور آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو خبرداد و گفت: بنا داریم کلاس های ترویجی بیماری های مشترک بین انسان و دام با محوریت تب کریمه کنگو  را در سطح روستاها و مناطق عشایری استان برگزار نمائیم.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان ها,اخبار شهرستان بویراحمد,اخبار شهرستان دنا,اخبار شهرستان باشت,اخبار شهرستان لنده,اخبار شهرستان گچساران,اخبار شهرستان کهگیلویه,اخبار شهرستان بهمئی,اخبار شهرستان چرام,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 287385
کلمات کلیدی
admin ادمین پورتال کهگیلویه

admin ادمین پورتال کهگیلویه

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه